fbpx
  1. Domovská stránka
  2. /
  3. Kalipso blog
  4. /
  5. Svetlo, dôležitý dizajnový prvok

Svetlo, dôležitý dizajnový prvok

Kelvin – intenzita, teplo a chlad


V prvom rade je dôležité podotknúť, že výber správnej žiarovky pre vaše svietidlá, môže ovplyvniť mnoho faktorov, úspornosť, cena, pätica, atď. Avšak tento blog sa zameriava na výber žiaroviek na základe dizajnu, preto začneme s tým čo znamená počet Kelvinov pre vás.

Každá žiarovka má označenie v Kelvinoch, ktorá reprezentuje odtieň svetla. Čím menej Kelvinov žiarovka má, tým viac svetlo pripomína jas sviečky. Naopak pri väčšom množstve Kelvinov, svetlo nadoberie bielu až modrú farbu s chladným podtónom. Obrázok približne prirovnáva tieto odtiene pre lepšie znázornenie. 

(Zdroj obrázka, nájdete tu)

Farba a jej pasovanie


Výber jednej “správnej” farby svetla v mnoho prípadoch nefunguje, preto je nepísané pravidlo mať v miestnosti približne 2 až 3 zdroje svetla. Každý zdroj svetla má slúžiť svojmu účelu,  napríklad obývacia miestnosť:

V tomto prípade je najideálnejšie sa pohybovať medzi 2000 až 5000K.

1. Visiace svietidlá  –  rozsvietiť celú miestnosť, sklon k chladnejšiemu svetlu.

2. Stojacie svietidlo  – rozsvietiť časť miestnosti (oblasť pohovky), sklon k teplejšiemu svetlu.

3. Stolové svietidlo  – rozsvietiť malú časť miestnosti (ideálne gauč, poprípade miesto na čítanie pred spaním) väčší sklon k teplejšiemu svetlu.

Teplejšie farby presadzujú pocit domova, relaxácie, a oddychu preto sú preferované v obývacej miestnosti a spálni. Naopak chladnejšie svetla pomáhajú koncentrácii a sústredení sa, ideálne pre vašu pracovňu a kúpeľňu. 

Situovanie

Umiestniť zdroje svetiel je jednoduché. Najdôležitejšie je aby nikdy nebol priamy pohľad na svetlo.

Čiže pre správne situovanie svietidiel je potrebné aby: 

  1. Danné svietidlo splnilo svoj účel.
  2. Nezavadzalo v prechode.
  3. Neoslepovalo.

(Zdroj obrázka, nájdete tu)

Čo to znamená pre mňa? 

Dolaďovanie vašej domácnosti začína vašou víziou. Aký pocit chcete mať keď vstúpite do vašej spalne? Je šanca, že chcete svoju miestnosť vybaviť viacerými zdrojmi svetla, v prípade iného účelu danej miestnosti. Okrem toho je dôležité, mať na mysli aby svetlo splnilo svoj účel, povedzme rozsvieti celú miestnosť a zároveň nesvietilo priamo do tváre.

V Kalipso máme široký výber svietidiel, ktorý určite splní požiadavky aj tých najnáročnejších. 

Menu