fbpx
 1. Domovská stránka
 2. /
 3. Kalipso blog
 4. /
 5. Rozžiarte svoj domov : ako vybrať správne osvetlenie do každej miestnosti.

Rozžiarte svoj domov : ako vybrať správne osvetlenie do každej miestnosti.

Chcete si do vášho domova vybrať osvetlenie, ktoré sa bude perfektne hodiť do vášho interiéru či exteriéru? Ideálnym riešením je dostatok prirodzeného svetla, to ale vždy treba doplniť svetlom umelým. Ak medzi nimi nájdete rovnováhu, vytvoríte u vás doma perfektne osvetlený priestor na rôzne činnosti.  Aj keď sa to môže zdať ako jednoduchá úloha, nie je tomu tak. Pri výbere svetla treba brať do úvahy viacero faktorov. My sme pre vás pripravili zoznam tých najdôležitejších vecí, ktoré sú pri výbere svetla naozaj dôležité.

Druhy osvetlenia

Na úvod je potrebné vysvetliť si, aké druhy osvetlenia existujú. Návrh osvetlenia či už von alebo dnu je naozaj dôležitý a skombinovať jednotlivé druhy tak, aby boli všetky miestnosti dokonalo a funkčne osvetlené je priam umenie. Pozrime sa, z akých typov svietidiel máte na výber:

 • Stojacie svietidlá – Ide o klasické stojacie lampy, ktoré položíte na zem. Ľudia sa im často vyhýbajú, lebo si myslia, že zaberajú zbytočne veľa miesta, no nie je tomu tak. Existuje mnoho dizajnov, ktoré môžu byť skvelým doplnkom a skvelé vyniknú napríklad v rohu miestnosti.
 • Nástenné svietidlá – Nástenné svietidlá sú také, ktoré sú priamo pripevnené na bočnej stene a nemajú žiadne lanko na pripevnenie.
 • Stropné osvetlenie – Stropné svietidlá sú ako nástenné svietidlá priamo pripevnené na stene, konkrétne na hornom strope. Vďaka nim viete ozdobiť váš strop, no nie sú nápadné na toľko, aby brali pozornosť iným kúskom nábytku. Existujú veľké stropné lampy, no taktiež také, ktoré sa skladajú z viacerých menších svetiel. Výber je na vás.
 • Visiace lustre – Visiace lustre sú tie, ktoré sú zavesené na lanku a spustené dole do miestnosti. Vďaka tomu sú výraznejším doplnkom. Existuje neskutočné množstvo lustrov s jedným svietidlom, no sú aj také, ktoré majú svietidiel hneď niekoľko.
 • Stolové lampy – Aj pri stolových lampách si mnohí často môžu myslieť, že zaberajú zbytočne veľa miesta na stole, no nie je tomu tak. Stolové lampy sú priam nevyhnutné pre tých, čo pracujú za počítačom či pre tých, ktorí radi čítajú. Existujú klasické stolové lampy, ktoré nie je možné prispôsobiť no aj také, ktoré majú polohovateľné rameno. To viete ľahko prispôsobiť potrebným činnostiam.
 • LED pásy – LED pásy sú čoraz populárnejšou voľbou pri zariaďovaní interiérov. Dajú sa využiť všade – v spálni, v obývačke, v kúpeľni či v kuchyni. Ide v podstate o pružný pásik, na ktorom sú pripevnené malé LED diódy. Mnohé sú na diaľkové ovládanie a je možné nastaviť ich intenzitu či farbu.
 • Externé osvetlenie – Externé osvetlenie je vyrobené z kvalitných materiálov, aby odolalo náročnejším podmienkam. Podobne ako pri internom osvetlení, aj externé osvetlenie je možné zakúpiť ako stropné, nástenné či stojacie.

Farba svetla

Pri výbere osvetlenia je dôležitá aj farba žiarovky. Tá sa meria v takzvaných kelvinoch. Dôležité je to preto, lebo biele svetlo je vhodné napríklad pri práci za počítačom zatiaľ čo teplejšie žlté svetlo navodí pokojnú atmosféru a využiť sa môže napríklad v obývačke či spálni. Pozrite sa na škálu farieb, aby ste si vedeli jednoduchšie predstaviť jednotlivé odtiene.

Teplá biela farba do 3000 Kelvinov je vhodná na oddych. Pripomína horiacu sviečku. Preto je dobré ju použiť v spálni, v obývačke či detskej izbe. Jednoducho kdekoľvek, kde chcete navodiť pokojnú atmosféru. Neutrálna biela, ktorá sa najviac približuje k dennému svetlu má okolo 4000 Kelvinov. Môžeme povedať, že ide o zlatú strednú cestu. Vzhľadom na to, že sa v realite najviac približuje k dennému svetlu, je vhodná pre pracovňu, kúpeľňu, obývačky či kuchyňu. Studená biela, ktorá má viac ako 6000K je vhodná na prácu, pretože zvyšuje našu pozornosť a koncetráciu. Preto ju môžete využiť napríklad pri osvetlení vašej kancelárie, no taktiež v garáži či kuchyni.

Osvetlenie do obývačky

Miestnosť, kde trávi väčšina ľudí najviac času. Miestnosť kde oddychujeme, čítame knihy, pozeráme televíziu, jednoducho trávime náš voľný čas. Aj z toho dôvodu je dôležité vybrať osvetlenie, aby sme vedeli pokryť všetky činnosti. V prvom rade je potrebné centrálne osvetlenie. To je nutné doplniť osvetlením pri pozeraní televízie – najlepšie lampičkou s tlmeným svetlom umiestnenou tak, aby sa neodrážala v obrazovke. Dôležitá je aj lampa na čítanie – môžete zvoliť stolovú, či stojacu lampu. V obývacej izbe je najlepšie zvoliť teplejšiu farbu osvetlenia, ktorá navodí príjemnú, relaxačnú atmosféru.

V kancelárii je stolová lampa nevyhnutná

O osvetlení v kancelárii sme písali už v našom predošlom blogu. V skratke povedané, najdôležitejším prvkom je stolová lampa. Tá by mala byť v prvom rade s nastaviteľným ramenom, aby ste si ju vedeli podľa potreby prispôsobiť.

Do spálne treba zvoliť teplé farby

Keďže je spálňa v prvom rade na spánok, nepotrebuje až také výrazné osvetlenie. Preto môžete siahnuť po centrálnom svietidle, ktoré má tmavšie tienidlo a vie navodiť upokojujúcu atmosféru Vyberať môžete z visiacich či stropných svietidiel. Jedna zo skvelých možností môžu byť stmievateľné lampy, kde si viete jednoducho prispôsobiť intenzitu svetla. Aj v spálni je potrebné navodiť relaxačnú atmosféru, preto odporúčame siahnuť po teplejších farbách žiaroviek. Všetci predsa chceme, aby si naše oči pred spánkom oddýchli a nenamáhali sa.Zabudnúť ale nemôžete ani na malú lampičku, ktorú umiestnite na nočný stolík v prípade, ak si chcete napríklad prečítať knihu. Tú môžete nahradiť aj nástenným svietidlom priamo nad posteľou.

Rozžiarte svoju kuchyňu populárnymi LED pásikmi

V kuchyni  je potrebné viac svietidiel okrem centrálneho. Stále populárnejšie sú LED pásy, ktoré umiestnite ponad linku. Osvetliť môžete ale aj vnútro skriniek – či už presklenných, čo je taktiež skvelým oživením kuchyne alebo ostatných, ktoré otvárate najčastejšie. Tu sa dá použiť senzorické zapínanie svetla pri otvorení skrinky. Čo sa týka teploty svetla, odporúča sa používať bielu farbu.

V kúpeľni nesmiete zabúdať na zrkadlo

V kúpeľni na stojacie a stolové lampy môžeme zabudnúť. Potrebné je šetriť priestor nástennými a visiacimi lampami. Jedno centrálne svetlo ale jednoznačne nestačí. Nezabúdajte na dôležitú vec, hlavne čo sa žien týka – osvetlite si svoje zrkadlo! To vám uľahčí hlavne nanášanie mejkapu a odhalí všetky nedokonalosti. Na osvetlenie zrkadla môžete použiť malé žiarovky po jeho obvode ale aj LED pásy. Farba svetla by mala byť pre dobrú viditeľnosť biela, teda 4000K.

Ako sme spomínali v úvode, LED pásy majú naozaj široké využitie. Okrem kuchyne a kúpeľne ich môžete použiť napríklad na rozžiarenie schodiska, obývačky či vašej spálne. Vo fantázii sa medze nekladú!

Možností osvetlenia či už v interiéri alebo exteriéri je naozaj veľa. Svetlá, lampy a lustre pritom už dávno neslúžia len na osvetlenie miestnosti, ale aj na dotvorenie dizajnu. Preto siahnite po svietidlách, ktoré ozdobia každý kúsok vášho bytu. Kombinujte materiály, farby či rôzne tvary, no nezabúdajte aj na ich logické umiestnenie, pre čo najlepšie naplnenie ich funkcie.