fbpx
 1. Domovská stránka
 2. /
 3. Kalipso blog
 4. /
 5. Prineste si domov kúsok Škandinávie

Prineste si domov kúsok Škandinávie

Funkčný, minimalistický a svetlý. Tak by sa dal v skratke charakterizovať škandinávsky štýl bývania. Severské krajiny ako Fínsko, Nórsko, Dánsko, Švédsko či Island sú automaticky spájané s chladným počasím a pochmúrnou atmosférou. Na severe prevláda dlhá a tmavá zima, preto si obyvatelia Škandinávie zariaďujú svoje bývanie vo svetlých a prírodných farbách. Veľké okná vpúšťajú do príbytku dostatok svetla, ktoré sa znásobuje v rozsiahlom množstve bielej, sivej a iných neutrálnych a tlmených odtieňoch. Svetlé farby dominujú nielen vo výmaľbe, ale aj v odtieňoch podláh, nábytku či doplnkoch. A tak je bývanie v škandinávskom štýle presným opakom tmavej, nespútanej severskej prírody.

Kreslo-ZERO-sive-1
Kreslo TELAVIV_1
Kreslo TELAVIV_1

Škandinávsky štýl bývania je v poslednej dobe stále viac skloňovanejším výrazom a jeho obľubu si získa každý, kto preferuje čisté línie, dostatok svetla a kvalitné materiály. Severania veľmi dobre vedia, že málo je niekdy viac a tak sa ich minimalistický vkus bývania stáva jedným z najpopulárnejších trendov v zariaďovaní interiérov. Škandinávsky dizajn sa dostal do popredia v 50tych rokoch minulého storočia, presnejšie v roku 1947 kedy bol severský štýl uvedený na prestížnej výstave Triennale di Milano. Minimalistické prvky spôsobili medzi návštevníkmi hotovú senzáciu a vďaka úspechu v Miláne sa výstava presunula aj do USA a Kanady. O preslávení sa zaslúžili aj dizajnéri, ktorých produkty pozná celý svet. Dánsky architekt a dizajnér Arne Jacobsen navrhol stoličky a kreslá, ktoré sa svojim inšpiratívnym vzhľadom stávajú predmetom kopírovania. Čerpanie inšpirácie z prírody ovplyvnil tvorbu ďalších predstaviteľov škandinávskych krajín. Fín Aero Saarinen a Dán Verner Panton prinášajú do interiéru aj materiál plastu, ktorý je v súčasnej dobe veľmi populárny, aj keď donedávna bol symbolom lacného a skôr exteriérového nábytku. Švédka Greta Magnusson Grossman zaujala najmä veľkou stojacou lampou, ktorá sa vďaka svojemu špecifickému tvaru hodí do ktoréhokoľvek bytu či domu so severským nádychom. 

Kreslo LUXOR, hnedé_1
Kreslo LUXOR, hnedé_1
Stojacie-svietidlo-DEBBY-cierne

Škandinávske bývanie=nadčasové bývanie

Tento severský štýl vychádza z drsnej škandinávskej klímy. Dlhé a kruté zimy spôsobovali, že sa ľudia viac zhromaždovali vo svojich príbytkoch. Bolo teda nevyhnutnosťou aby sa v interiéri cítili príjemne a samotný priestor bol dostatočne útulný a svetlý. Dnes v škandinávskom štýle bývania načerpávame inšpiráciu vo vytváraní útulných, minimalistických, príjemných a nadčasových interiérov. Škandinávsky štýl bývania má dlhú životnosť aj vďaka jeho neutrálnemu základu.

Jedálenský stôl RUBEN, 102-142cm_2
Jedálenský stôl RUBEN, 102-142cm_2

Neutrálne farby a rešpektovanie prírody

Práve farby sú tým, čo robí škandinávsky štýl jedinečným. Pochmúrne počasie sa na psychike severanov nepodpisuje najlepšie, preto si svoje vnútorné priestory navrhli tak, aby boli čo najsvetlejšie. Interiér sa štylizuje predovšetkým do bielej farby, ktorá je dominantná, ale je obohatená o prvky a farby prírodných materiálov. Kombinuje sa so svetlými odtieňmi sivej, hnedej, ktorá je doplnená o doplnky pastelových farieb. Severania si svoje bývanie snažia zariadiť čo najprívetivejšie a inšpirujú sa v nádhernej škandinávskej prírode. Štruktúra dreva je na podlahe neodmysliteľnou súčasťou, avšak o slovo sa hlásia bledé odtiene. Breza, javor, jaseň či biely dub sú skvelou voľbou. Téma kobercov má taktiež svoje špecifiká. Celoplošnému zakrytiu podlahy sa radšej vyhnite a uprednostnite bledé koberce s geometrickými tvarmi a jednoduchými líniami.

Jedálenský stôl EXPRESS, 90cm_1
Jedálenský stôl EXPRESS, 90cm_1

Z materiálov najviac prevláda drevo, ale taktiež mramor, betón, kameň a prútie. Často tu nájdete stoličky s hnedými drevenými nohami, bambusové rebríky či prútené košíky, v ktorých môžete schovať nevzhľadné kvetináče. Škandinávci sú odnepamäti úzko spätí s prírodou, a to je aj dôvod prečo v ich domovoch nájdeme obrovské množstvo izbových rastlín. Pestujú ich najmä na okenných parapetoch, pri ktorých nájdeme záclony či zatiahnuté žalúzie len veľmi ojedinele. Ocenia to rovnako rastliny, ako aj fakt, že kontakt s prírodou prispieva k lepšej klíme v domácnosti, zvyšuje kvalitu vzduchu. Zelené rastliny u severanov nájdete všade – v kúpeľni, v kuchyni, na toalete, v obývačke, v spálni či v pracovni.

Svetlo ako základný prvok

Štylizovaním priestorov a kombinovaním svetlých tónov vzniká presvetlenie miestnosti a optické rozšírenie priestoru. Severania sa do akéhokoľvek priestoru snažia dostať maximum svetla. To sa odráža nielen v tónovaní izieb a nábytku, ale aj vo veľkých oknách, menšom množstve závesov a žalúzií a v starostlivom rozmiestňovaní lámp a iných svietidiel. Strategické rozmiestnenie svetiel napomáha k príjemnej teplej atmosfére domova. Typickými svietidlami sú lampy v priemyselnom štýle. Určite nezabudnite ani na sviečky, ktorých mäkké a teplé svetlo príbytok zútulní a dodá mu ten prvý nádych hygge.

Jedálenský stôl NEXT, 130cm, sklo/čierna_1
Jedálenský stôl NEXT, 130cm, sklo/čierna_1
Visiace-svietidlo-LEONARD-L-bielezlate-1

Užitočné rady na záver

 • Severský štýl bývania je prepojený s ekologickým myslením
 • Minimalizmus v každom detaile, neprepchajte interiér zbytočnosťami
 • Zariadenia vyberajte v prírodných farbách, základnou farbou je biela
 • Základom je dostatok svetla
 • Buďte v harmónii s prírodou
 • Nábytok má mať čisté linie a zaoblené hrany
 • Dbajte na funkčnosť
 • Vyberajte prírodné materiály
Sedák CLEO, béžová_2
Sedák CLEO, béžová_2
Menu