fbpx
  1. Domovská stránka
  2. /
  3. Kalipso blog
  4. /
  5. Nádych štýlu Art Deco u Vás doma

Nádych štýlu Art Deco u Vás doma

Jedálenský stôl AMBROSIO, 90cm_1
Jedálenský stôl AMBROSIO, 90cm_1

Art Deco je umelecký štýl vychádzajúci zo secesie. Jeho využitie v interiéri je dizajnovo minimalistické, ale na prvý pohľad Vás očarí svojim ornamentálnym zdobením, elegantným farebným prevedením a spojením kvalitných materiálov. Art Deco sa dá charakterizovať ako moderná elegancia a pohodlie. Popularita Art Deco rýchlo narastala a stal sa veľmi oblúbeným štýlom zdobenia interiérov a jeho vplyv sa prejavil taktiež aj v móde, v architektúre či dokonca v dizajne automobilov. Aké je jeho prevedenie v interiéri, čím sa vyznačuje a kam siaha jeho história?

Art Deco a jeho vývoj

Štýl Art Deco vznikol v 20. rokoch 20. storočia a jeho názov vznikol odvodením od medzinárodnej výstavy, ktorá sa konala v Paríži v roku 1925, kde bol tento štýl prvýkrát predstavený. Rýchlo sa stal populárnym a ovplyvňoval všetky oblasti dekoratívneho umenia. Vznik tohto štýlu bol ovplyvnený množstvom iných umeleckých smerov a etnických vplyvov, ako napríklad secesiou, kubizmom, modernizmom alebo futurizmom, ale aj umením Afriky, Egypta a Orientu.

Konferenčný stolík ISMENA_1
Konferenčný stolík ISMENA_1

Extravagantná krása a elegancia

Štýl Art Deco je spojenie elegantného a moderného spôsobu života. Je ťažké definovať ho ako jednotný štýl. Vyznačuje sa historickými prvkami, ktoré sa následne kombinujú s inými retro alebo súčasnými štýlmi. Napriek tomu má svoje jasné špecifiká. Jedným z najcharakteristickejších znakov sú geometrické tvary. Veľmi obľúbené sú motívy slnečného žiarenia, obdĺžniky, gule či lichobežníky. Väčšina z nich má symetrický vzor a motív, čo je možné vidieť napríklad aj v rôznych druhoch svietidiel. Keďže tento štýl miluje lesk, bežne sa v interiéroch objavujú extravagantné zrkadlá a materiály ako chróm, lakované drevo a oceľ. Pri výbere sedacieho nábytku kraľuje kožená sedačka, prípadne textilné čalúnenie so zamatovou látkou. Svoje miesto si tu samozrejme nájde aj praktický pomocník v prevedení taburetky.

Osvetlenie dokreslí atmosféru

Taktiež aj osvetlenie tu má svoju významnú rolu. Lustre, stojacie lampy i malé nástenné lampy nájdu svoje využitie v Art Deco štýle – a to všetko vo veľmi jednoduchých líniách. Veľmi obľúbené sú kovové svietidlá a tienidlá s mozaikou. Najtypickejším motívom mozaiky sú vzory geometrických kvetov.

Doplnky Art Deco

Art Deco je dekoratívny štýl, ale aj pri výbere dekorácii je treba byť opatrný. Nadmiera lesku či ornamentov by mohli pokaziť celý dojem. Správny výber doplnkov dokáže na prvý pohľad očariť a perfektne doladiť interiér. Typickým doplnkom sú ozdobné zrkadlá z lesklých materiálov s motívom slnečných lúčov alebo zvieracími či rastlinnými motívmi. Bežne sa môžeme stretnúť aj s motívom pierok, listov či vetvičiek.

V objatí výrazných farieb

V tomto štýle sa rozhodne nebojte čiernej farby a najmä v lesklom prevedení. Keďže lesklé materiály výborne ladia s drevom, nezabudnite si zaobstarať drevený nábytok alebo obloženie. Farby v Art Deco štýle sú výrazné a odvážne, s množstvom kontrastov. Kombinujte čiernu farbu s kovovými odtieňmi, sivozelenou, tmavomodrou, striebornou, červenou či zlatou. Ak nie ste fanúšik farebných kontrastov, kľudne siahnite po krémovej alebo béžovej farbe.

Taburetka MONTY - 2ks, zelená_1

Na detailoch záleží

Výrazné olejomaľby, sochárske stolové lampy a jemné detaily na nábytku boli v ére Art Deco samozrejmosťou. V obývačke ani v spálni by nemali chýbať vankúše v tvare valca, doplnené strapcami. Správnu atmosféru navodia porcelánové súpravy a ozdobné karafy na kovovom podnose. Luxusne pôsobí interiér doplnený perlovými doplnkami či zlatými detailmi.

Charakteristické prvky Art Deco

  • Lesklý nábytok aj podlahy
  • Tmavé farby a odvážne farebné kombinácie
  • Svietidlá z kovu alebo skla s mozaikovou výplňou
  • Geometrické tvary na tapetách, podlahách a textíliách
  • Lesklé tkaniny zo zamatu, hodvábu a saténu
Jedalenska-stolicka-EMBOS-zelena-1