fbpx
  1. Domovská stránka
  2. /
  3. Kalipso blog
  4. /
  5. Ako si zariadiť home office, kde budete pracovať produktívnejšie?

Ako si zariadiť home office, kde budete pracovať produktívnejšie?

V posledných mesiacoch, kedy si zvykáme na „nový normál“, sa stal home office bežnou súčasťou mnohých pracujúcich. Firmy získali nový pohľad na prácu z domu a je možné, že klasické kancelárie budú aj po ukončení obmedzení využívané menej. Ak chcete, aby bola práca z domu efektívnejšia a vy ste pracovali produktívnejšie, prinášame vám pár tipov, ako si home office správne zariadiť. Funkčne zariadená kancelária jednoznačne zlepší váš pracovný výkon.

Zdroj: Pixabay

Oddeľte priestor tak, aby vás nikto nerušil

Vzhľadom na to, že si náš mozog automaticky vytvára spojenia s jednotlivými miestnosťami, spálňa je v našej mysli prepojená s oddychom, obývacia izba zas s relaxom. Preto je ideálnym riešením mať kanceláriu v osobitej časti bytu alebo domu, najlepšie čo najďalej od spálne. Významné nie je len jej umiestnenie, ale aj to, aby ste neboli rušení. Preto v prípade, ak je vaša kancelária súčasťou inej miestnosti v dome, je nutné ju oddeliť. Môžete na to použiť napríklad skladacie steny, kvety či nábytok. To vám pomôže oddeliť relaxačný priestor od pracovného, čo prináša viacero výhod.

Investujte do kvalitnej kancelárskej stoličky

Práve dobrá a pohodlná stolička je často kľúčovým faktorom pre efektívnejšiu prácu z domu. Za počítačom často trávime aj niekoľko hodín denne, a môže sa to negatívne odraziť na našom zdravotnom stave – bolesťami chrbtice či hlavy. Pri výbere stoličky sa zamerajte na jej jednotlivé prvky, vďaka ktorým si viete stoličku prispôsobiť vašej postave – mala by byť nastaviteľná výška sedu, lakťových opierok ale aj opierka hlavy. Kancelárska stolička je najdôležitejší kúsok nábytku a ak ste o jej kúpe doteraz váhali, určite jej kúpu netreba odkladať. Aj keď je správna stolička veľká časť úspechu, netreba zabúdať ani na správne držanie tela – treba sedieť vzpriamene a nohy by ste mali mať kolmo k zemi.

Dobrá stolička nie je potrebná len do kancelárie, no momentálne je dôležitá aj pre tých najmladších, ktorých vyučovacie povinnosti sa taktiež presunuli do online priestoru.

Svetlo je dôležité

Ideálnym riešením je mať kanceláriu v takej časti domu, kde je dostatok prirodzeného svetla. Problém nastáva, keď je potreba pracovať počas noci. Vtedy je potrebné zaobstarať si poriadne svetlo, ktoré nám umožní plnohodnotne pracovať. Zlé osvetlenie môže mať negatívny vplyv na pracovný výkon – znižuje energiu, zhoršuje náladu, vyvoláva únavu či bolesť hlavy a očí. V prvom rade je potrebné centrálne osvetlenie miestnosti, ktoré osvieti rovnomerne celú kanceláriu.  Niekedy stačí jedno základné svetlo, vo väčších priestoroch môžete využiť viac visiacich  alebo stropných svietidiel, ktoré by mali mať studenú farbu. Centrálne svetlá je potrebné doplniť o stolové svietidlá , ktoré je dobré využiť ako takzvané „task light“. Ideálne sú také stolové lampy, ktoré majú flexibilné rameno a viete ich nastaviť, aby vyhovovali vašim potrebám.

Dajte si do kancelárie kvety

Kvety vo vašej kancelárii ju nielen ozdobia, ale majú pozitívny vplyv na zdravie, náladu a efektivitu. Rastliny redukujú stres, robia ľudí šťastnejšími a  zvyšujú produktivitu. Okrem iného zlepšujú kvalitu vzduchu, pretože pôsobia ako filter. Medzi vhodné rastliny patria paprade, fikus, zelenec či monstera.

Používajte dva monitory

Ak máte možnosť, zaobstarajte si dva monitory. Druhý monitor vám umožní prístup k viacerým úlohám, a tak vám uľahčí nejedno zadanie. V takomto prípade je veľmi dôležitý dostatočne veľký  kancelársky stôl , na ktorý sa vám zmestia všetky potrebné predmety. Pri umiestnení monitorov nezabúdajte na to, aby boli dostatočne ďaleko od vašich očí – priemerná vzdialenosť je okolo 60-70 centimetrov. Závisí to však od veľkosti obrazovky. Okrem vzdialenosti je dôležitá aj poloha monitoru – mal by byť priamo pred vašimi očami.

Ďalšie užitočné tipy, ako pracovať z domu

Okrem dobre zariadenej kancelárie sú aj ďalšie aktivity, vďaka ktorým môžete pracovať výkonnejšie:

  • Pri domácej kancelárii je podstatné nastaviť si pracovné hodiny tak, aby bolo možné oddeliť súkromný život od toho pracovného. Aj keď fakt, že pri home office je často možné pracovať v rozličných časových intervaloch, je lepšie si vyhradiť presný čas. V prvom rade pre to, aby vedeli ostatní členovia domácnosti, kedy vás nevyrušovať no taktiež preto, aby ste zvýšili vašu produktivitu tak, že si jasne oddelíte pracovný čas od času, ktorý máte určený na relax.
  • Okrem flexibilnejšieho pracovného času mnohí za výhodu považujú aj to, že prácu môžu vykonávať vo svojom domácom oblečení. Ako sme spomínali, náš domov je pre nás prirodzene spojený s oddychom a domáce oblečenie tomu ešte napomáha. Ak sa dá tomu predísť, nerobte to. Snažte sa pripraviť, ako keby ste išli do vašej normálnej kancelárie, počas bežného pracovného dňa. To zahŕňa taktiež rutinu raňajok, kávy či ranného športu. Cieľom pre produktívnejší výkon je si vytvoriť podmienky v domácej kancelárii takým spôsobom, aby sa čo najviac priblížili zvyklostiam, ktoré robíte počas dňa, kedy idete do práce normálne.
  • Ďalšia z rád, ktorú mnohí odporúčajú je robiť prestávky od monitoru a precvičovať oči. Jedna zo známych metód, ktorá sa volá 20-20-20 hovorí, aby ste sa každých 20 minút pozreli aspoň na 20 sekúnd na objekt, ktorý je vzdialený aspoň 20ft, čo je približne 6 metrov. Častým problémom môžu byť aj suché oči, ktoré sú zapríčinené tým, že počas práce na počítači zvykneme menej žmurkať. Na to sa taktiež odporúčajú rôzne cvičenia – napríklad každých 20 minút desaťkrát pomaly žmurknúť, akoby ste zaspávali. Rôzne cviky na vaše oči vám pomôžu predísť únave a taktiež suchým očiam, ktoré spôsobujú podráždenie.
  • Ďalšia aktivita, ktorá pomáha je pravidelné vetranie miestnosti, aspoň každé dve hodiny.
  • V neposlednom rade treba myslieť na to, že v pohodlí domova je často ťažšia organizácia jednotlivých povinností a dodržiavanie deadlinov. Na to je najlepšie zaradiť do kancelárie jednoduchú korkovú či magnetickú tabuľu. Pre tých, ktorým takáto forma nevyhovuje si môžu stiahnuť aplikácie, ktoré im pomôžu s time managmentom a plánovaním všetkých dôležitých udalostí dňa. Medzi najlepšie patrí napríklad Todolist, ktorý si môžete stiahnuť pre operačný systém iOS aj Android.