fbpx
  1. Domovská stránka
  2. /
  3. Kalipso blog
  4. /
  5. 5 tipov na efektívne jarné upratovanie

5 tipov na efektívne jarné upratovanie

Pred pár mesiacmi sa nám to zdalo ako hudba budúcnosti. Keď sme svoje domovy pripravovali na zimu, neskôr na Vianoce, o krásnej rozkvitnutej a teplej jari sme mohli iba snívať. No dnes je všetko inak. Aj Vás baví pozorovať, ako sa príroda opäť prebúdza k životu? Dni sa nám predlžujú a my sa tešíme na teplejšie počasie. Nedržte jar za dverami svojho domova a vneste ju do svojej domácnosti. Privítajte jar v čistom domácom prostredí, prinášame Vám 5 tipov na efektívne jarné upratovanie.

Jedalensky-stol-XAVIER-160-250cm-9

Poriadok v domácnosti = poriadok v živote

Od samotného upratovania odrádza mnohých z nás predstava driny a vynaloženia veľkej energie. No efekt upratovania sa následne dostaví a rozhodne stojí za to. Upratovanie má mnoho výhod: eliminujete alergény, spálite nadbytočné kalórie, zredukujete stres a dokonca sa lepšie vyspíte. Poriadok a čistota nastolí v domácnostiach harmóniu, ktorá je základom spokojnosti, dobrých vzťahov a duševného zdravia. Dôkladné upratovanie štyrikrát do roka pred príchodom každého ročného obdobia nie je nič, čo by ste nezvládli. Pri tom jarnom je dôležité hlavne dobre umyť okná, ktoré sú po zime väčšinou tak zašpinené, že vám zbytočne uberajú svetlo. Skúste si aj pretriediť šatník. Marie Kondo, japonská odborníčka na upratovanie, radí: ,,Vyhodťe veci, ktoré vám už nerobia radosť a zvyšok zmotajte do špeciálnych valčekov. Vďaka tomu získate okamžitý prehľad o všetkých veciach, ktoré v skrini máte, a oblečenie môže dýchať.”

Posteľ KAYLEON, 160cm_1
Posteľ KAYLEON, 160cm_1

1. Čisté priehľadné okná pre viac prirodzeného svetla a energie

Okná nás počas zimných mesiacov chránia pred chladným vzduchom aj víchricou, ale na sklách okien môžeme vidieť stopy po soli z ciest a rôzne iné nečistoty. Preto by malo byť pre nás prvoradé dôkladne umytie okien. Najlepší čas na umývanie okien je, ked je mierne zamračené, vďaka slnku okno rýchlo uschne a vy ho nestihnete vyleštiť tak, aby zostalo bez šmúh.

Ak starý osvedčený ocot nestačí, skúste použíť sódu bikarbónu alebo prášok do pečiva. Na doleštenie najlepšie postačia noviny, ktoré po sebe nezanechajú žiadne stopy. Konečne je tu čas vytvoritť si na parapete kúsok okrasnej rozkvitnutej záhradky. Pohľad naň bude ranným pohladením na duši a voňavým pozitívnym štartom do nového dňa. Ak máte balkón, vytvorte si z nero kúsok letnej terasy, kde budete oddychovať, popíjať rannú kávičku, či chladené drinky a tešiť sa zo slniečka.

2.Osloboďte svoju domácnosť od zbytočností

Máte doma kopec vecí, ktoré už dávno doslúžili a len Vám zaberajú miesto v domácnosti? Teraz je ten správny čas sa ich zbaviť. Popri šatníku nezabudnite aj na kozmetiku, lieky po záruke, časopisy, staré pokladničné bloky, všetko, čo je Vám už na nič. Svetoznáma Marie Condo vo svojej knihe ‘Kúzelné upratovanieˇ radí dať všetko na jednu kopu a pri každej jednej veci si povedať či Vás robí šťastnými. Ak si takouto metódou vytriedite veci, zostanú Vám v domácnosti len tie, ktoré Vám prinášajú radosť. Pre sentimentálne spomienky a nevhodné darčeky, tak určite nezostane miesto. Skladovanie kníh, novín, rôznych dokumentov a škatúl Vám uľahčia  policové regále.

Nech už použite akúkoľvek metódu, zbavíte sa zbytočných veci, čo Vám len zaberajú miesto a súčasne vytvoríte priestor pre nové veci a dodáte Vášmu príbytku nádych čistoty.

Regál STRIPE 2_2
Regál STRIPE 2_2
Konferencny-stolik-HANNA-zlaty

3. Dodajte svieži vzhľad svojej sedačke

Jar je ideálne obdobie na oživenie sedačiek, pohoviek aj kresiel. Najlepšie a najefektívnejšie je, ak k takejto činnosti zavoláte odborníkov. Avšak efektívne a lacno dokážete vyčistiť svoju sedačku aj za pomoci prostriedkov, ktoré máte bežne doma. Kedže každá látka si vyžaduje inú starostlivosť, spôsob čistenia by ste mali prispôsobiť konkrétnemu typu poťahového materiálu.

Na čistenie sedačky z jemného mikrovlákna Vám postačí iba čistá voda, poprípade mydlová voda a kefka s jemnými štetinkami. Sedačku pokropte vodou, jemne očistite kefou a zvyšnú vodu spolu so špinou nechajte vsiaknuť do bielej bavlnenej handričky.

Žinilková látka sa čistí pomerne ťažko. Nesmiete ju silno drhnúť, a to ani handričkou, a už vôbec nie kefkou. Pri silnom tlaku by sa mohla natrvalo poškodiť. Čistite ju teda veľmi jemne, len vlažnou vodou alebo vodou s pridaním kvapky ošetrujúceho šampónu.

Naopak ekokoža je veľmi špecifický materiál,  ale nevyžaduje si žiadne drahé čistiace prostriedky. Čistiť ju stačí len neutrálnym mydlovým roztokom a bielou bavlnenou handričkou. Roztok odstráni všetky nečistoty aj mastné fľaky.

4. Čistá kuchyňa = radosť variť

Chladničky a mrazničky máme tendenciu behom bežného upratovania obvykle vynechať.Na jar im potom doprajte poriadne upratanie, nechajte rozmraziť námrazu, pretriedte všetky potraviny, utrite poličky a steny.

Sporák patrí k veciam, ktoré sa oplatia umývať priebežne. Ideálne ho preto čistite hneď po použití, kým je ešte teplý. Pokiaľ ale nemáte cez týždeň čas a zaschli vám na sporáku zvyšky, nechajte ich najprv rozmočiť. Buď na ne nastriekajte prípravok na sporáky, alebo škvrny navlhčite vlažnou vodou so saponátom.

Pokiaľ nemáte rúru so samočistiacim programom, potom ju najrýchlejšie vyčistíte prípravkom na údržbu rúry. Čističe sú obvykle vo forme peny, ktorú rovnomerne naneste po povrchu rúry a nechajte zahriať. Následne penu spolu s mastnotou a špinou iba zotrite. Pokiaľ chcete čistiť ekologickejšie, vyrobíte si obdobný prípravok z vody a mydla.Na záver môžete nechať v rúre mierne zahriať vodu s octom a tým spotrebič vydezinfikovať.

Linku je potrebné utierať pravidelne po každom použití. Pri bežnej údržbe si vystačíte s mäkkou hubkou a trochou saponátu či mydla. Vždy ale záleží predovšetkým na tom, z akého materiálu pracovnú dosku máte. Obecne platí, že u laminátov je potrebné dávať pozor na možné poškrabanie. Drevo by ste mali pravidelne impregnovať, aby ste vytvorili ochrannú vrstvu. A na mramor nikdy nepoužívajte prípravky s kyselinou. Mramorovú dosku môžu poškodiť aj niektoré kyslé potraviny. Na záver vyzdobte svoju kuchyňu kyticou čerstvých kvetov, ktoré krásne prevoňajú Váš interiér.

Jedalensky-stol-BARRET-90-190cm-4
Jedalensky-stol-NICOLAS-120cm-7
Jedalensky-set-PURE
Záhradný stôl HILL_4
Záhradný stôl HILL_4

5. Prevetrajte záhradný nábytok

Objavili sa prvé lúče jari, všetko rozkvitá, príroda sa prebúdza zo zimného spánku. Je teda čas, aby ste vytiahli záhradný nábytok. Predtým, než ho postavíte na svoje miesto, dôkladne ho skontrolujte. Nezabúdajte na spojovací materiál, konštrukciu a čalúnenie. Nábytok vyčistite, prípadne mu venujte nový náter.

Záhradný nábytok z ratanu je veľmi obľúbenou formou, avšak je trochu citlivejší na vlhkosť a priame slnko. Ratan býva ošetrený olejom, avšak toto ošetrenie treba pravidelne opakovať. Na čistenie používajte iba špeciálne, na to určené prostriedky. Ak narazíte na uvoľnené vlákna, môžete ich prilepiť sekundovým lepidlom a prelakovať ich transparentným lakom.

Záhradný nábytok z umelého ratanu je odolneší ako jeho prírodná varianta. Takýto typ nábytku stačí umyť vlhkou handričkou. Umelý ratan je odolný materiál aj proti slnku.

Plastový nábytok nie je odolný voči slnečnému žiareniu, preto ho pred slnkom chráňte, inak prídete o jeho farbu. Použite  špeciálny prípravok na ochranu pred nečistotami, ktoré by sa inak dostali do pórov nábytku.

Pri hliníkovom a kovovom záhradnom nábytku skontrolujte spoje, ktoré treba v prípade potreby dotiahnuť. Ošetrite ho ochranným náterom proti koróziám. A teraz je Váš záhradný nábytok efektívne pripravený na novú sezónu.

Menu