fbpx
  1. Domovská stránka
  2. /
  3. Kalipso blog
  4. /
  5. 5 tipov, ako sa starať o svoj drevený nábytok

5 tipov, ako sa starať o svoj drevený nábytok

Najväčšou výhodou dreveného nábytku je, že keď sa oň poctivo staráte, vydrží vám po celé generácie. Napriek tomu sa môže aj drevo najvyššej kvality pri nedostatočnej údržbe znehodnotiť. Či už ste si váš nábytok kúpili alebo ste ho zdedili po starých rodičoch, ak sa budete držať týchto nasledovných rád, váš drevený nábytok bude vyzerať stále skvele aj na mnoho ďalších generácií!

Jedálenský stôl ALANO

Jednoduchá údržba nábytku

Na bežné čistenie, minimálne 1x týždenne, si zaobstarajte mäkkú, suchú handričku, ak je to nutné, môžete ju zľahka navlhčiť, ale určite neodporúčame utierať nábytok mokrou handrou. Voda by mohla do dreva vsiaknuť a nábytok by tak znehodnotila.

Nepoužívajte handričku vyrobenú z drsného materiálu!

Vyvarujte sa chémií

Na povrch by sa nikdy nemali používať chemické čistiace prostriedky či leštidlá obsahujúce silikóny a alkohol. Agresívne chemikálie drevo narúšajú a vysušujú, preto by ste mali byť pri nábytku opatrnejší napríklad aj s odlakovačom či alkoholom.

Konferenčný stolík PANTERA

Majte rešpekt voči svojmu nábytku

Pri ukladaní pohárov alebo tanierov s horúcim jedlom sa snažte používať podložky, aby ste predišli krúžkom alebo iným poškodeniam spôsobené teplom na vašom stole. Samozrejme, v prípade ak sa vám niečo vyleje na stôl, snažte sa fľak utrieť ešte predtým než drevo túto tekutinu do seba vsiakne. Pre vaše menšie ratolesti sa vyplatí kúpa obrusu, ktorý stôl ochráni.

Zachovajte správnu teplotu a vlhkosť vzduchu

Drevo je takzvaný hygroskopický materiál, čo v praxi znamená, že vplyvom príliš vysokej vlhkosti môže napučať a, naopak, v prípade veľmi suchého vzduchu sa môže zosúšať – scvrkávať. Ideálna vlhkosť vzduchu v miestnosti by mala byť v rozmedzí 40 – 60 % a teplota približne 20°C.

Minimalizujte vystavenie slnečnému žiareniu

Slnečné svetlo, teplo a ďalšie environmentálne faktory môžu spôsobiť poškodenie na vašom cennom nábytku. Preto dlhodobé vystavenie nábytku na priamom slnečnom svetle môže spôsobiť vyblednutie. Takisto by nábytok nemal byť umiestnený blízko k priamemu zdroju tepla, akým je radiátor či krb. Všeobecne sa odporúča, aby bol nábytok umiestnený minimálne 2m od priameho zdroja tepla.

Jedálenský stôl CARUZZO

Správna starostlivosť o váš drevený nábytok nie je fyzicky ani časovo náročná a vaša námaha bude odmenená pohľadom na domov plný krásneho dreveného nábytku, ktorý vyzerá a pôsobí rovnako dobre ako v deň, keď ste si ho zaobstarali.